Péter-Breton Anna: Pillanatok II.

2019. március 25. - 2019. április 19.

A kiállításról

Megnyitó: 2019. március 24. vasárnap 16 óra

A kiállítást megnyitja: Őexc. Pascale Andreani asszony, Franciaország magyarországi nagykövete.

Fellép: Babé Sila

A kiállítás megtekinthető: 2019. március 25 – április 19.

 

Peter-Breton Anna magyar-kirgiz származású, Párizsban élő kortárs festőművész. Munkáit friss és finom vonalvezetés és figuratív ábrázolásmód jellemzi. Olaj és vízfestékkel egyaránt alkot. Mostanában leggyakrabban lenvászon hordozóra fest, olajfestékkel. Képein gyakran helyez el sejtelmes, többnyire női figurákat, hogy személyesebbé tegye őket. Anna érdeklődésének homlokterében, az erőteljes benyomásokat tevő inspiratív környezet, és a benne élő nők, a női figurák, női sorsok állnak. Családjában, az anyai kirgiz ágon, erőteljes asszonyok legendáit őrzi a családi emlékezet.

Első sorozatát az utazásai során ért impressziók ihlették: Párizs, Budapest, Velence, Rio nyüzsgő terei és romantikus utcarészletei, egzotikus szigetek burjánzó növényvilága, s egy –egy, a világból ellesett, inspiráló pillanat.

“ Párizsban élek , viszont részben Budapesten nőttem fel, családom most is itt él, így ez a két város rendkívül fontos inspirációs forrás nekem. Évente többször megfordulunk a férjemmel Olaszországban, de ezek mellett a fix lokációk mellett szeretek újabb és újabb desztinációkat felfedezni, legyen az egy egzotikus ország Ázsiában vagy egy másik európai metropolisz. A látvány, a színek, a természet mindig megihlet, igyekszem ezeket a képeket, az ott ért pillanatokat a saját perspektívámon, szemüvegemen keresztül, a személyes lenyomatommal megörökíteni .Több képemen a családtagjaim vagy saját magam sejtelmesen ábrázolt alakját lehet felfedezni..” – mesél a számásra fontos helyszínekről, inspirációs forrásokról a 33 éves festőművésznő.

Minden egyes utazásra magával viszi aquarelle készletét és vázlatfüzetét, s amikor csak lehetősége van rá, ott helyben meg is festi a képet, amíg még friss az élmény. Ha erre nincs lehetősége, fényképet készít a látványról és hazaérkezés után, ez alapján lát neki a festésnek.

Második sorozatának fő témáját szülővárosának, Budapestnek a fürdőkultúrája, a híres pesti termálfürdők belső terei adják.

“Szeretem fürdőkben érzékelhető atmoszférát , Budapesten a Király fürdő az egyik kedvencem ilyen szempontból, úgy érzem egy másik korba repít el. Mindig élvezettel nézem a retro hangulatú szobákat, berendezéseket, színhasználatban, belsőépítészeti megoldásokban rendkívül izgalmas ez a korszak. A színkombinációkat, geometrikus formákat igyekeztem a saját lencsémen keresztül megfesteni és a fürdő-sorozat fókuszába valójában nem is a medencék kerültek, sokkal jobban izgatta fantáziámat a hátsó traktus, az öltözők, szaunák, pihenő termek világa.”

Ebben a sorozatban Anna sokat játszik az éles és homályos kontrasztjával. Akad olyan kép, amelyen a fürdőteret a csempék vonaláig részletesen ábrázolt, de a többi részt elmosódottan, sejtelmességet sugallva festett meg, a befogadnak a képzeletére hagyatkozva. A teljes fürdő-sorozat (nyolc olajfestmény) kiállításra kerül az Abigail Galéria tárlatán, közte olyanok is, amiket külföldi fürdők ihlettek és kivétel nélkül ezeken a képeken is, minden térben fellelhető egy-egy sejtelmes női alak.

A fürdő képek után, folytatásként is felfoghatóan, egy elvontabb irány bontakozik ki Peter-Breton Anna művészetében. “ Új képeimet a colorblock, erős és pasztel színek ötvözete, üres terek, épületek geometrikus külseje fogja alkotni, melybe szokásomhoz híven ember- illetve organikus alakokat fogok elhelyezni.”